Дезінсекція – це спосіб профілактики інфекційних захворювань
Дезінсекція – це спосіб профілактики інфекційних захворювань
Серед великого різноманіття інфекційних захворювань особливе місце займають хвороби, у виникненні та поширенні яких велику роль відіграють комахи. Відомо, що деякі комахи самі є збудниками хвороб, таких як гіподерматоз, естроз, гастрофільоз та ін. А інші комахи (Ґедзі, мухи, москіти, блохи, воші, комарі, кліщі) є механічними та специфічними переносниками інфекційних хвороб. При механічному перенесенні збудники лише певний час зберігають життєздатність та знаходяться на поверхні тіла комахи чи у її травному тракті. Наприклад, збудники дизентерії та інших кишкових інфекцій можуть переноситися мухами, тарганами різних видів. При специфічному перенесенні збудників інфекції в організмі переносника протікає певний цикл їх розвитку або розмноження. При цьому збудник окремого виду переноситься комахами певних видів, до яких він пристосувався у процесі еволюції. Так, переносником збудників малярії та жовтої лихоманки є комарі, епідемічного висипного тифу – воші, кліщового енцефаліту та Лайм-бореліозу – кліщі, чуми – блохи. У профілактиці вищезазначених інфекційних хвороб особливе місце займає боротьба з комахами, для яких властива екологічна здатність пристосовуватись до різноманітних умов існування. Тому дезінсекція є невід’ємною частиною комплексу заходів з боротьби із такими хворобами
Дезінсекція — комплекс профілактичних і винищувальних заходів для знищення і врегулювання кількості комах та захисту від них. У комплекс дезінсекційних заходів входять профілактичні та винищувальні заходи.
На запобігання розвитку та поширенню комах спрямовані профілактичні заходи, які включають в себе:
- Вчасне видалення бруду та утилізація відходів;
- Очищення водойм від рослинності;
- Підтримка чистоти на території та в приміщеннях підприємства;
Згідно з санітарними нормами, дезінсекція повинна проводитись на об’єктах громадського харчування, на підприємствах, діяльність яких пов’язана з виготовленням, зберіганням, переробкою харчових продуктів, в лікувально-профілактичних установах, у навчальних закладах, дитячих дошкільних закладах, готелях, гуртожитках та інших категоріях об’єктів приватної та державної власності.
Під час знищення тарганів та інших комах застосовують фізичні, механічні, хімічні та біологічні методи. Механічний метод передбачає використання пасток різноманітної модифікації, особливо ефективні липкі пастки від тарганів . При фізичному методі використовується дезінсекція в дезінфекційних камерах, низькі температури, пара та гаряча вода. Біологічні методи мають на увазі застосування тварин, які харчуються комахами, вірусів, бактерій та деяких продуктів життєдіяльності тварин та рослин. Боротьба з комахами за допомогою хімічного методу є найбільш ефективною. При даному методі використовують різноманітні хімічні засоби дезінсекції. Дані засоби, призначені для знищення комах, називають інсектицидами.
Інсектициди розділять на три підвиди, в залежності від шляхів проникнення в організм комахи:
- Засоби контактної дії – діють за рахунок проникнення через покриви тіла;
- Засоби кишкової дії – проникають через травний тракт;
- Фуміганти – поступають до організму через дихальну систему.
По своїй формі використання інсектициди бувають у вигляді порошків, розчинів, гранул, емульсій, аерозолів та ін.
Своєчасно проведена дезінсекція не тільки позбавляє від небажаного сусідства, але і служить профілактикою безлічі захворювань .
Лікар- дезінфекціоніст
відділення епід.нагляду ( спостереження)
та профілактики інфекційних захворювань
Мар’яна БОВИЧ
0 коментарів