Старі Кути
Старі Кути — село Косівського району Івано-Франківської області.
Географія
Селом протікає потік Гнилиця та потік Каменець.
Історія
Перша письмова згадка про село Старі Кути в 1448 р.
Межує з смт. Кути, селами Слобідка, Тюдів, Черганівка. Висота над рівнем моря в центрі 430 м. Відстань від Косова 9 км, від залізничної станції Вижниця — 3 км.
Присілок Пеньківка, кутки: Каменець, Цикалівка, Кардашівка, Передділівка, Лазорики, Кривий вивіз, Ян, Долина, Помірки, Павуші.
Поблизу села протікає р. Черемош, в яку впадають потоки Каменець і Гнилиця. Над селом здіймаються Овидова гора (729 м), хребет Хоминський (879 м). Лісові та інші урочища: Озеро, Присніп, Кадуб, Павуші, Пилип, Шуханове, Кічурашки, Осік, Рум’єнка, Соломонове, Їленчине, Кузьминова яма, Фалашеве, Кремениця, Покрівське, Гаївка, Загалич, Поточини.
Населення займається виробленням різноманітних сувенірів, ялинкових прикрас, садівництвом, різьбярством, вишивкою, писанкарством.
У Старих Кутах у 1901—1905 рр. бував І. Франко, у 1901 р. — Леся Українка. У 20–30-х роках у селі жив адвокат і громадський діяч Д. Кулик, репресований радянською владою. У його будинку бували І. Франко, Леся Українка, О. Кобилянська, Г. Хоткевич та ін.
У 1942—1952 рр. в лавах УПА полягли понад 70 жителів села. 99 чоловік були засуджені до тривалих термінів каторжних робіт, 209 чоловік вивезено. На радянсько-німецькому фронті загинули 32 старокутчани.
Релігійні громади
Громада УГКЦ — Преображенська церква, храмове свято — 06 серпня (Преображеніє Господнє). Настоятель о. Ярослав Костик до поч. 2000-х, до 2021 -го Юрій Костик, тепер о. Юрій Корпанюк.
Громада ПЦУ, Преображенська церква, храмове свято – 06 серпня (Преображеніє Господнє). Настоятель митрофорний протоієрей Дмитро Коцаба.
Громада ПЦУ, Покровська церква, храмове свято — 01 жовтня (Покров Пресвятої Богородиці). Настоятель митрофорний протоієрей Дмитро Коцаба.
Пам’ятки історії і культури
– Преображенська церква та дзвіниця 1865 р.;
– Покровська церква 1882 р.;
– Хрест на знак скасування панщини 1848 р.;
– Пам’ятний знак жертвам 2 Світової Війни «Скорботна Мати» (1967, скульптор І. Андрійканич);
– Меморіальна дошка про перебування І. Франка в селі встановлена 11 липня 1989 р. на будинку адвоката Д. Кулика, а влітку 1993 р. замінена на барельєф;
– Могила Січових стрільців;
– Пам’ятник Тарасу Шевченку (скульптори Василь і Володимир Одрехівські), відкритий 22 травня 1994 р.;
– Символічна могила борців за волю України, освячена єпископом УГКЦ Павлом Василиком 22 червня 1994 р.,
– Демчуків (Курчиків) млин при потоці Каменець.
– Пам’ятник полк. Євгену Коновальцю, відкритий 10 січня 2010 р., скульптор Петро Штаєр (Львів)
У 1942—1952 рр. в лавах УПА полягли понад 70 жителів села. 99 чоловік були засуджені до тривалих термінів каторжних робіт, 209 чоловік вивезено. На радянсько-німецькому фронті загинули 32 старокутчани.
Пам’ятки природи
Виходи вапняків третинного періоду на південно-східному схилі гори Овид. Вольєр в урочищі Дубина, де колись розводили оленів та диких кабанів. Відслонення пісковиків на лівому березі Черемошу та в урочищі Каменець. Лісовий заказник Каменець. Городище часів Київської Русі.
Відомі уродженці
Будз Маркіян Дмитрович — доктор географічних наук, професор.
Герцюк Тарас Пахомович (1919—1989) — український майстер художнього різьблення, інкрустації на дереві, гравірування й карбування на металі, громадський діяч.
Софія Кулик (псевдонім: Соня Куликівна) — українська письменниця, перекладачка, публіцистка, видавниця, редакторка. Власниця українського кіноконцерну «Соняфільм», який вона створила у Львові в 1920–1930-ті роки.
0 коментарів