Перейти до змісту Перейдіть на ліву бічну панель Перейдіть на праву бічну панель Перейти до нижнього колонтитула

Медичні огляди для водіїв транспортних засобів

Медичні огляди для водіїв транспортних засобів

Одним із основних факторів забезпечення безпеки дорожнього руху є стан здоров’я водія. Своєчасно виявити порушення та розлади в стані здоров’я водіїв можливо лише при регулярному проходженні ними медичних оглядів.

З цією метою на кожному підприємстві, установі, організації, які мають транспортні засоби, необхідно організовувати і в обов’язковому порядку проводити передрейсові медичні огляди водіїв транспортних засобів.

Порядок проведення медичних оглядів водіїв транспортних засобів, визначено у Положенні про медичний огляд кандидатів у водії та водіїв транспортних засобів, що затверджений наказом Міністерства охорони здоров’я України та Міністерства внутрішніх справ України від 31.01.2013 № 65/80 і зареєстрований в Міністерстві юстиції України 22 лютого 2013 за № 308/22840 (далі – Положення).

Згідно з цим Положенням медичний огляд водіям транспортних засобів проводиться з метою визначення придатності особи до безпечного керування транспортними засобами.

Медичні огляди водіїв транспортних засобів поділяються на:
• попередні
• періодичні
• щозмінні передрейсові
• післярейсові огляди
• позачергові огляди.

Попередній (періодичний) медичний огляд кандидатів у водії (водіїв) транспортних засобів проводиться медичною комісією, яка вирішує питання про придатність особи до безпечного керування транспортним засобом. Такий огляд передбачає:

• загальне обстеження спеціалістами медичної комісії;
• лабораторне і функціональне обстеження.

Щозмінний передрейсовий медичний огляд проводиться для водіїв транспортних засобів перевізника безпосередньо перед їх виїздом у рейс.У разі виявлення ознак хвороби протягом зміни водії підлягають післярейсовому медичному огляду.

Проведення щозмінних передрейсових та післярейсових медичних оглядів водіїв здійснюється у відведеному спеціальному приміщенні. Приміщення повинно бути оснащене відповідно до Табеля оснащення постійного спеціального приміщення для проведення щозмінного передрейсового та післярейсового медичних оглядів водіїв транспортних засобів, наведеного у додатку 2 до цього Положення.

Під час проведення щозмінного передрейсового та після рейсового медичних оглядів медичний працівник:
– здійснює опитування водія щодо його самопочуття, настрою, тривалості сну, наявності або відсутності скарг на стан здоров’я;
– проводить медичний огляд (звертається увага на те, як обстежуваний заходить до кабінету, на характер ходи, його зовнішній вигляд та поведінку, уважно оглядається стан шкіри водія, наявність подряпин, синців, розчухів, слідів від ін’єкцій, почервоніння або блідість шкіри тощо). Температура тіла вимірюється за наявності об’єктивних показників;
– перевіряє наявність симптомів гострого захворювання або загострення хронічного захворювання, на що можуть вказувати підвищення температури тіла понад 37,2°С, скарги на погане самопочуття, загальну слабкість, головний або зубний біль, гострі болі очей, болі в ділянці вуха, грудної клітки, черевної порожнини тощо;
– здійснює обстеження на предмет перебування водія у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, що є одним з ключових аспектів проведення щозмінних оглядів водіїв транспортних засобів та вимагає особливої уваги.

При огляді в обов’язковому порядку вимірюються артеріальний тиск та частота скорочень серця.
Підставами для визнання водія непридатним до безпечного керування транспортним засобом є такі відхилення в стані здоров’я:
• підвищення або зниження артеріального тиску, частоти скорочень серця або значні відхилення від індивідуальної норми кожного водія;
• перебування водія у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Результати проведеного передрейсового та післярейсового медичного огляду заносяться до Журналу щозмінного передрейсового та післярейсового медичних оглядів водіїв(далі – Журнал) за формою згідно з додатком 3 до Положення.

При виявленні ознак захворювання або вади, включених до Переліку захворювань і вад, при яких особа не може бути допущена до керування відповідними транспортними засобами, затвердженого наказом МОЗ від 24.12.1999 № 299, який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 22 січня 2000 за № 31/4252, перевізник за поданням медичного працівника направляє водія на позачерговий медичний огляд.

Медичний працівник щомісяця здійснює аналіз проведених щозмінних передрейсових та післярейсових медичних оглядів, причин відсторонення від роботи водіїв та доводить їх до відома перевізника.

Перевізник щомісяця розглядає результати щозмінних передрейсових та післярейсових медичних оглядів, звертаючи особливу увагу на випадки відсторонення від роботи водіїв, які на момент оглядів перебували у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Періодичному медичному огляду підлягають водії транспортних засобів для підтвердження права на керування транспортним засобом:
• віком до 55 років (включно) — один раз на 10 років;
• віком від 56 до 75 років (включно) — один раз на 3 роки;
• віком від 76 років і більше — один раз на рік.
Водії, які виконують роботи з перевезення пасажирів та вантажів, повинні проходити періодичний медичний огляд один раз на рік.
За результатом періодичного медогляду комісія видає медичну довідку щодо придатності водія керувати транспортним засобом (дод. 1 до Положення № 65/80).

Рекомендуємо дотримуватися чинного законодавства та вчасно проходити медичний огляд,з метою турботи про власне здоров’я та забезпечення дорожної безпеки .

0 коментарів

Поки що немає коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *