Перейти до змісту Перейдіть на ліву бічну панель Перейдіть на праву бічну панель Перейти до нижнього колонтитула

Альтернативні джерела водопостачання та способи знезараження води в домашніх умовах у надзвичайній ситуації

Альтернативні джерела водопостачання та способи знезараження води в домашніх умовах у надзвичайній ситуації

На території Косівського та Верховинського районів функціонує два об’єкти централізованого водопостачання, проте більша частина  жителів користується децентралізованими джерелами водопостачання (шахтні або трубчасті колодязі). Спеціалістами відділу щоденно проводиться моніторинг якості води з розвідної сітки централізованих водопроводів. Досліджувані проби відповідали вимогам ДСанПіН 2.2.4.-171-10  «Гігієнічні вимоги до води питної призначеної для споживання людиною»  за мікробіологічними та санітарно –хімічними показниками.

У випадку надзвичайної ситуації(НС), особливо при відсутності централізованого водопостачання, актуальне питання недопущення спалахів, групових випадків гострих кишкових інфекцій та харчових отруєнь, зокрема пов’язаних з водним шляхом передачі.

Якщо  виникає ситуація, коли доступ до безпечної питної води відсутній і населення змушене користуватися для споживання та приготування їжі водою з будь-яких інших наявних джерел,  необхідно провести її очищення та знезараження в домашніх умовах згідно з рекомендаціями, розробленими Міністерством охорони здоров’я України.

Кип’ятіння. Це найнадійніший спосіб знезараження води в умовах виживання. Варто кип’ятити воду протягом мінімум 10 хвилин, після чого дати їй відстоятися та обережно злити, не збовтавши осад, який зібрався на дні. Чим довше ви кип’ятите воду, тим більше патогенів буде знищено. Зберігайте кип’ячену воду в закритій тарі. За можливості, відстояну кип’ячену воду варто додатково очистити за допомогою побутового фільтра для води.

Якщо немає можливості термічно знезаразити воду, можна це зробити механічними способами (фільтрувати через чисті марлю, сухі гігієнічні серветки, перев’язувальний матеріал тощо) або хімічними речовинами.

Таблетки з активним хлором. Випускаються спеціальні препарати з вмістом активного хлору у вигляді таблеток. Кілька пігулок та 30-60 хвилин очікування, поки вони розчиняться у воді, – і можете споживати. Такі таблетки мають антибактеріальні властивості та мають великий термін придатності. Проте слід уважно вивчити інструкцію, на який об’єм води такий засіб розраховано.

Йод. Якщо спеціальних таблеток з хлором немає, то можна використати інші речовини, наприклад, спиртовий розчин йоду. Використовуйте цей метод у крайніх випадках! На літр води достатньо 3-4 крапель. Перш ніж пити, почекайте півгодини-годину. Така вода буде мати характерний смак, але так ви уникнете зневоднення. Особам з ураженою щитоподібною залозою краще утриматись від споживання надмірних доз йоду. І знов, якщо є можливість, після знезараження йодом слід профільтрувати воду через побутовий фільтр.

Марганцівка. Вона підійде для очищення води у невеликих об’ємах. Так, для знезараження 1 літру потрібно 1-2 грами розчину марганцівки або кілька кришталиків, щоб вода стала блідо-рожевого кольору. Вода яскраво-рожевого відтінку може призвести до подальших проблем із кишківником. Потрібно відстояти розчин пів години, а потім акуратно процідити (або пропустити через побутовий фільтр), залишивши осад на дні тари.

Активоване вугілля. Цей метод дозволяє прибрати неприємний запах води та незначні домішки і шкідливі речовини. На літр води потрібно 5 таблеток, які краще подрібнити (для збільшення активної площі). Подрібнене вугілля потрібно загорнути в марлю або іншу тканину, щоб пил від нього не потрапив у чисту воду. Знезараження води у такий спосіб триває щонайменше 8 годин.

Альтернативними  джерела води є:

  • Дощова вода, річки та струмки, ставки, озера та природні джерела .
  • Можна злити воду з дренажної труби водонагрівача. Обов’язково вимкніть електрику та (або) газ, перед тим як відкрити дренажну трубу. Злийте воду в чистий контейнер. У жодному разі не використовуйте контейнер, у якому раніше зберігалися пестициди, мастила, розчинники та таке інше. Якщо ви застосовуєте шланг або, якщо контейнер неможливо почистити, прокип’ятіть воду злиту з водонагрівача, щонайменше 1 хвилину .
  • Можна злити воду з труб, що знаходяться у вашому будинку. Спершу перекрийте постачання води у будинок. Потім відкрийте кран на верхньому поверсі будинку. Перейдіть до крану, що знаходиться найнижче у будинку. Відкрийте кран і злийте воду, що вам потрібна, у чистий контейнер.
  • Можна використовувати воду, що зберігається в морозильнику, в лотках для кубиків льоду. Які альтернативні джерела води є поза вашою домівкою? Перш ніж пити воду із зазначених далі джерел, профільтруйте її за допомогою фільтра питної води для пікніків чи за допомогою фільтра для кави, рушника, марлі або лійки з ватним тампоном для того, щоб видалити якомога більше дрібних часток. Потім прокип’ятіть воду на сильному вогні щонайменше одну повну хвилину.

    Увага!!!   Не використовувати!!!

  • воду, на поверхні якої після струшування з’являється піна,
  • воду з неприємним підозрілим запахом (хімічним, бензиновим, трупним або іншим). Хімічні забруднювачі кип’ятінням не видаляються
  • воду, яка має забарвлення, що видно на білому фоні.

 

Інформація Косівсько-Верховинського міжрайонного відділу ДУ   «ІФ ОЦКПХ МОЗ»

0 коментарів

Поки що немає коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *