Профілактика отруєнь свинцем
Профілактика отруєнь свинцем
З 23 до 29 жовтня в Україні відзначають Міжнародний тиждень профілактики отруєнь свинцем, який має на меті ще раз нагадати людям про небезпечність цього хімічного елементу та привернути увагу влади у кожній країні до зменшення об’єму виробництва свинцю, його поширення і використання.
Свинець – токсичний метал, широке застосування якого призвело до значного забруднення навколишнього середовища і виникнення проблем зі здоров’ям людей у багатьох країнах. Відомо, що 30-45% із загальної кількості свинцю, що потрапляє в організм людини, надходить з їжею, 30% – з пилом, 10-20% – з питною водою і 5-20% – з повітрям.
На сьогодні основними джерелами забруднення навколишнього середовища свинцем є вихлопні гази автомобілів (70%) та викиди промисловості (переробки акумуляторів, бронзування, виготовлення латуні, скла, фарб та інші). Основна частина свинцю, з повітрям осідає на землю та воду, а звідси потрапляє до харчових продуктів. Найбільше поглинають свинець листкові овочі. Також свинець, який є у складі водопровідних труб, може потрапити у воду, яку потім використовують для їжі. Свинцева глазур у складі керамічної емалі (глечики, чашки, тарілки) може спричинити потрапляння свинцю в організм і викликати отруєння.
Симптоми отруєння свинцем:
– металевий смак у роті;
– кволість;
– запаморочення;
– болі в животі «свинцева коліка».
Оскільки кожна доросла людина щодня споживає в середньому 1,5 кг їжі, то в її організм з їжею надходить близько 0, 3мг свинцю на день. За даними вчених, щоденне надходження у організм людини 600-700мкг (0,6-0,7мг) свинцю приводить до появи перших (доклінічних) симптомів хронічної інтоксикації, що носять неспецифічний характер: безсоння, підвищена активність, які пізніше змінюються значною втомлюваністю, навіть депресією.
Безпечної концентрації свинцю не існує.
Навіть такий низький вміст свинцю у крові, як 5 мкг/дл викликає в дітей зниження розумового розвитку. У дітей порушуються когнітивні здібності, тому що їхня нервова система в 4-5 разів більше поглинає токсичні речовини, ніж у дорослих. В організмі свинець накопичується у всіх органах у т. ч. у кістках та зубах. Під час вагітності свинець у крові жінки стає джерелом негативного впливу на плід. Неврологічні зміни незворотні.
З метою недопущення отруєння свинцем пропонуємо дотримуватися наступних основних профілактичних заходів:
- Купуйте продукти харчування тільки у постачальників (продавців), що перевіряють свою продукцію на вміст хімічних речовин (особливо це стосується листових овочів, грибів, чаю і т.ін.). Не купляйте на стихійних ринках.
- Не збирайте фрукти, овочі, лікувальні трави, гриби біля автомагістралей, автозаправок, на території підприємств, військових баз (у т.ч. довгий час не працюючих).
- Не проводьте багато часу (особливо гуляючи з дітьми, займаючись спортом і т. ін.) біля автодоріг з високою щільністю руху (навіть якщо моніторингові дослідження не показують перевищення ГДК свинцю у повітрі, пам’ятайте, що даний метал має схильність накопичуватися у вашому організмі). Віддавайте перевагу парковим зонам, пляжам.
- Не відкривайте Ваші вікна, якщо вони виходять на автомагістраль з високою щільністю руху, у час пік. Краще придбайте кондиціонери з функцією очистки повітря. При можливості відгороджуйтесь від траси зеленими насадженнями (деревами, кущами).
- При роботі із речовинами з високим вмістом свинцю (наприклад, масляні фарби, свинцеві акумулятори і т.ін.) не забувайте користуватися відповідними засобами індивідуального захисту (респіратори, промислові фільтруючі протигази), дотримуватися правил особистої гігієни (не споживайте їжу в цеху, після роботи приймайте душ, змінюйте робочий одяг). Харчуйтеся повноцінно (продуктами, які містять пектинові речовини наприклад, яблука)
- Здійснюйте регулярне вологе прибирання.
Пам’ятайте профілактика завжди краще за лікування.
Якщо підозрюєте в себе або у рідних інтоксикацію – зверніться до лікаря, здайте кров на аналіз і, якщо потрібно, під його контролем розпочніть лікування.
Інформація Косівсько-Верховинського міжрайонного відділу ДУ «ІФ ОЦКПХ МОЗ»
0 коментарів