Перейти до змісту Перейдіть на ліву бічну панель Перейдіть на праву бічну панель Перейти до нижнього колонтитула

Село Тюдів і перший народний пам’ятник Тарасу Шевченку в Україні та світі

Село Тюдів і перший народний пам’ятник Тарасу Шевченку в Україні та світі

 

Село Тюдів розташоване на лівому березі річки Черемош, у долині, захищеній горами з трьох боків, тому географи назвали його «маленькою Швейцарією».

Починається село за скелею Облаз і закінчується Сокільською скелею. Сокільська скеля завершується водоспадом Сикавка, за яким починається с. Великий Рожин. Ця скеля територіально належить до Тюдова.

У селі є дві новозбудовані церкви – УАПЦ та УГКЦ, могила «Борцям за волю України», пам’ятники Роману Шухевичу та Батьківщині-Матері, пам’ятний хрест під Сокільською скелею – на місці загибелі воїна УПА Федора Бельмеги, а також три пам’ятники Тарасові Шевченку: погруддя на подвір’ї Тюдівської ЗОШ І-ІІІ ступенів, барельєф з липи у школі та пам’ятник на весь зріст на Сокільській скелі.

Краєзнавці довели, що перший народний пам’ятник Т.Шевченку в Україні і в світі був установлений на Сокільській скелі в с. Тюдові місцевими каменярами. Він мав вигляд обеліска. На його лицьовій стороні були слова: «Схаменіться, будьте люди, бо лихо вам буде…», а на протилежній – «Борітеся – поборете…».

Обеліск був зруйнований у 30-ті роки XX століття – чи то за наказом польської адміністрації, чи то випадково – кам’яною брилою з Сокільської скелі (є різні версії).

У шкільному музеї зберігають статтю про обеліск, опубліковану в 1971 році, а також фотографію картини, на якій зображені І.Франко та Л.Українка біля пам’ятника-обеліска в 1901 році. Цей пам’ятний знак, за свідченнями старожилів, встановлений у 1862 році.

Отже, можна зробити висновок, що пам’ятник-обеліск Т.Шевченку на Сокільській скелі в с. Тюдові був не тільки найпершим народним в Україні та світі, а єдиним таким.

Відновлений пам’ятник Т.Шевченку на Сокільській скелі у 1990 році, за тодішні 80 тисяч карбованців – кошти колишнього колективного господарства «17 вересня», до якого входили жителі навколишніх сіл, що входять нинішньої Кутської селищної територіальної громади: Тюдова, М.Рожина, В.Рожина та Розтоків.

Скульптуру на весь зріст поставили трохи далі від того місця, де був обеліск, – біля водоспаду.

За матеріалами «Гуцульського краю»

(у скороченому вигляді)

0 коментарів

Поки що немає коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *