Перейти до змісту Перейдіть на ліву бічну панель Перейдіть на праву бічну панель Перейти до нижнього колонтитула

Великий Рожин

Великий Рожин — село Косівського району Івано-Франківської області.

Географічне положення

Село розташоване у мальовничій гірській частині Косівського району Івано-Франківської області.

Межує з селами Косівського району — Тюдів, Малий Рожин, Розтоки, Яворів; Верховинського району — Черетів, Білоберізка, Буковець, Верхній Ясенів; по річці Черемош з селами Міжброди та Підзахаричі Чернівецької області.

Висота над рівнем моря 800 м. Відстань від Косова 18 км, від залізничної станції Вижниця – 10 км.

Історія
Територія, на якій пізніше було засноване село входила до складу давньоруської держави — Київської Русі, пізніше – Галицько-Волинської держави.

Засноване 1496 (за іншими даними — 1593 року).

Дата заснування села, завжди викликає суперечки в істориків. Перша письмова згадка про нього знаходиться в Йосифінській метриці, і датована (1785—1788 pp.), а дата заснування за різними версіями від 1450 до 1600 років.

Біля Сокільської скелі опришками було розбите татарське військо, тому потік біля скелі носить назву Татарський.

Було під владою Речі Посполитої, пізніше Австрійської імперії (як частина імперського краю Королівство Галичини та Володимирії).

Після Першої світової війни було окуповане Польщею до 1939 року.

17 вересня 1939 р. Червона армія вступила на територію Західної України. На честь дня приходу “визволителів” було названо колгосп “17 вересня”.

Жителі села активно підтримували опришківський рух, а згодом і бандерівський. Багато жителів села полягло в нерівній боротьбі з загарбниками.

У 40-50-х роках минулого століття багато великорожинців брали участь у русі опору, були вояками УПА. Створений пам’ятник воїнам (УПА).

Цікавими пам’ятками природи є Сокільська скеля, Скеля Довбуша, Маршеве каміння, Лужківський водоспад, Сокільський хребет.

0 коментарів

Поки що немає коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *