Малий Рожин

Малий Рожин — село Косівського району Івано-Франківської області.

Село виникло в 1593 р. як Роже́н Хоминський, з 1717 — Малий Роже́н (Рожин). Межує з селами Тюдів, Великий Рожин, Бабин, Яворів, Смодна Черганівка. Висота над рівнем моря близько 600 м. Хребет Сокільський сягає висоти 873 м, а Хоминський — 879 м. Відстань до Косова 20 км, до найближчої залізничної станції Вижниця — 10 км.

Присілки
Царина, Пітрів Грунь, Центр, Гаджин, Хрунево, Верх, Грунь, Кичера, Микитчено, Присліп, Семінки, Гонтарка, Гавин, Толоки, Тарночка.

Промисли
Токарство, різьбярство, ліжникарство, килимарство, ткацтво, художня вишивка, бляхарство.

Пам’ятки природи
На території села розташовані пам’ятки природи: Лесівський Камінь, Татарівський Камінь, Голова, Довбушова печера. Потік Малорожинка, лівий доплив Черемоша. У 1964 р. в руслі річки в центрі села на невеликій глибині знайдено бивень мамонта.

Туризм
Малий Рожин має великі перспективи для туризму. Велика кількість пам’яток природи, живописні ландшафти, гуцульська архітектура і кухня з кожним роком приваблюють все більше туристів.

Релігія
Релігійна громада належить до Православної Церкви України, в 1990-2018 рр. — до Української автокефальної православної церкви (УАПЦ), церква Івана Хрестителя. Храмові свята — 7 липня Різдво Івана Хрестителя та 27 вересня — Воздвиження Хреста Господнього. Церква (1864 р.) та дзвіниця (1783 р.) — пам’ятки архітектури. Настоятель прот. Богдан Стефанків. За часів польської влади церква належала до католицької віри, а в час радянської окупації та антирелігійної політики до 1990 року церква була закрита. В 2013 році виповнилося 150 років від дня побудови церкви Івана Хрестителя. Вона була споруджена в тому місці, де розміщена теперішня церква. Про це свідчить пам’ятна табличка на стіні та архівні документи, які стверджуюють, що церква у Малому Ріжні була побудована у 1863 році. Стара перша церква (капличка) була на місці присадибної ділянки Артемчука Василя Івановича (Мельничин), Артемчук Олени Іванівни (Круцевої). Але жителі села старшого покоління розповідають, що церква в Малому Ріжні діяла й утримувалась сільською громадою значно раніше. Старе дерев’яне приміщення церкви знаходилося в центрі села. Але в 1862 році на початку літа під час громовиці від блискавки загорілась церква — це одна версія, а друга, що було мало землі біля церкви і громада купила ґрунт (земельну ділянку), де було побудовано нову церкву. Документів, які б підтвердили це, не знайдено. На нову церкву брали ліс з Бельмегового горба (Цітків). Церкву було вкрито гонтами, а в 1993 році перекрито бляхою. Найбільш відомими священиками на парафії в селі Малий Рожин, були отці Слинівський (за Польщі), Василь Могильницький, Василь Воєвода, Богдан Стефанків. У 1995 році малорожинці збудували нову дзвіницю. В 2012-2019 роках спільними зусиллями жителів і вихіднців с. Малий Рожин через загрозу руйнування відбулася реконструкція церкви. Пожертви на ремонт також надали жителі сусідніх сіл.