Перейти до змісту Перейдіть на ліву бічну панель Перейдіть на праву бічну панель Перейти до нижнього колонтитула

Пам’яті легендарного композитора, музиканта-новатора, педагога, Народного артиста України, уродженця селища Кути Левка Дутківського, якому 09 квітня 2024 року міг би виповнитися 81 рік.

Пам’яті легендарного композитора, музиканта-новатора, педагога, Народного артиста України, уродженця селища Кути Левка Дутківського, якому 09 квітня 2024 року міг би виповнитися 81 рік.

Народився Лев Тарасович Дутковський 9 квітня 1943 року в Кутах. У 1963 році закінчив Мукачівське музпедучилище за спеціальністю вчитель музики і співів. 1977-го закінчив Київський державний інститут культури ім. О. Корнійчука, (спеціалізація режисура масових видовищ).

На хвилі світової популярності “The Beatles” 1966 року у місті Вижниця Левко Дутківський створив біг-біт групу «Смерічка», яка, вперше використавши електроінструменти, стала одним із перших вокально-інструментальних ансамблів у колишньому СРСР. В квітні 1970 року ансамбль отримав Диплом першого ступеня і Велику Золоту медаль на Республіканському фестивалі-конкурсі самодіяльного мистецтва. Московська фірма «Мелодія» випустила першу платівку-міньйон «Смерічки» з конкурсними піснями.

Коли до «Смерічки» приєднався молодий Володимир Івасюк і поділився з досвідченим вже Левком своїми піснями, музичний колектив одразу злетів до висот визнання і слави. Перемога на Всесоюзних телеконкурсах «Пісня-71» та «Пісня-72» із піснями «Червона Рута» й «Водограй» засвітили і зробили шалено популярними молодих музикантів на всесоюзному рівні.

Для ансамблю Левко написав та аранжував свої перші пісні «Сніжинки падають» (1966), «Бажання» (1967), «У Карпатах ходить осінь» (1968), «Незрівнянний світ краси» (1969). Ці твори з елементами рок- і поп-музики та фольклору визначили творчий напрямок «Смерічки», що дало українській естрадній пісні 60 – 70-х років нову музичну хвилю. Своєрідний музичний стиль і манера виконання ансамблю полонили тоді і юного Володимира Івасюка, який приніс Дутківському свої перші твори.

Чарівна дружина Левка Дутківського Алла Борисівна Дутковська була художником-модельєром, створювала сценічні костюми для ансамблю свого чоловіка, Софії Ротару та інших виконавців. У 1971 році був знятий телемюзикл «Червона рута», який розповідає історію кохання між дівчиною з Карпат і шахтарем зі сходу, що познайомились у потязі “Донецьк – Верховина”. Головну роль шахтаря грає Василь Зінкевич, соліст “Смерічки”, а дівчину з Буковини – Софія Ротару. Фільм робить їх справжніми зірками. А пісні стають хітами, їх наспівує увесь тодішній Радянський Союз. Перед зйомками костюму для головної героїні не знайшлося. Левко Дутковський запропонував використати концертний костюм, який виготовила художник-модельєр Алла Дутковська як дипломну роботу. Він ідеально підійшов, наче і був шитий для Ротару.

У 2022 році журнал Vogue Україна визнав Аллу Дутковську «іконою стилю 1970-х».
«Левко писав пісні, Алла їх одягала».
Батько Левка працював на посаді секретаря Старокутської сільської ради, а мама продавала знамените і незрівнянне Кутське морозиво, заради якого багато людей спеціально їхали в Кути.
Дутківським написані відомі хіти “Якщо любиш – кохай”, “Зачаруй” та понад 100 інших музичних творів, які стали надбанням українського естрадного мистецтва.
1996-го заснував і провів як режисер та сценарист Всеукраїнський фестиваль естрадної пісні імені Назарія Яремчука у Вижниці. Левко Дутківський постійно працював з обдарованою молоддю, був головою і членом журі престижних пісенних фестивалів. Очолював на громадських засадах обласний благодійний фонд імені Назарія Яремчука.
Левко Дутківський проживав у Чернівцях і був Почесним жителем Вижниці та Чернівців, де на Театральній площі в його честь на Алеї слави установлена зірка.

У Вижницькому Будинку культури знаходиться Кімната-музей ВІА “Смерічка” у Вижниці, де можна детальніше ознайомитися з творчістю Левка Дутківського.
16 травня 2023 року В Чернівцях у віці 80 років Левко Дутківський помер.

Поховали відомого композитора на центральному кладовищі Чернівців, неподалік Назарія Яремчука та поряд із найзнаменитішою модельєркою України, яка першою вбрала українських виконавців у народні костюми – його дружиною Аллою, в День вишиванки. Світ провів Левка до Алли в українських вишитих сорочках.

Вічна, світла пам’ять і вічна слава Великій Людині – Леву Тарасовичеві Дутковському!

0 коментарів

Поки що немає коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *